Teljesértékű BARF étrend: belsőségek szerepe
Egy teljesértékű BARF menü összeállítása nem is olyan bonyolult, mint amennyire elsőnek látszik. Sok apró dologra kell odafigyelni, de, ha egy kicsit utánaolvasol, átgondolsz pár dolgot, simán összeállíthatod Te is Kiskedvencednek. Ha nem vagy biztos a dolgokban, semmi gond, profi szakemberek által összeállított komplett menük közül is válogathatsz, ott már tényleg csak az étrendkiegészítőkre kell figyelned. Vágjunk is bele!
Belsőségek fontossága
Egy prédaállat kb. 20% belsőséget tartalmaz, amit a vadon élő farkasok szinte azonnal elfogyasztanak, nem véletlenül. Kulcsfontosságú az etetésük, mivel rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. Hosszútávon azonban elengedhetetlen, hogy váltogasd a belsőségeket, elkerülve bizonyos vitaminok (pl. A-vitamin) felhalmozódását, valamint hiányát.
Azt szoktam javasolni, hogy az első héten kapjon májat, a második héten vesét, a harmadik héten lépet, utána kezdődhet elölről. Vagy, ha ezzel nem szeretnél időt vesztegetni, akkor válaszd a belsőség mixeket, ezeket folyamatosan adhatod neki, mivel tartalmaz májat, lépet és vesét is.
Milyen belsőségek vannak?
-máj: táplálkozás szempontjából a legértékesebb belsőség, vasban, rézben, biotinban, folsavban, A-vitaminban gazdag.
-vese: folsavat, szelént, cinket, biotint tartalmaz
-lép: vasat, cinket, jódot, káliumot tartalmaz
-tüdő: alacsony kalóriatartalmú, kissé értéktelen belsőség, azonban pont ezért tökéletes túlsúlyos kutya táplálásához, ha tüdőt etetsz, mindig egészítsd ki vitaminban gazdag belsőséggel is
-tőgy: magas zsírtartalmú belsőség, sok mirigyet tartalmaz, ezért az esetleges hormontartalma miatt nem mindenki adja szívesen kutyájának
Na és a szív, tisztított pacal, zúza: az is „belül” van?
Valóban, azonban, ha megnézzük ezeket a szerveket főként izomból (szívizom, simaizom) állnak, ezért a húsokhoz és a belsőségekhez is sorolhatod. Fontos megjegyezni, hogy a szív rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz (cink, folsav, réz, szelén stb.), ezért maximum 10%-át tegye ki az étrendnek.
A legtöbb kutyus imádja a belsőségeket, azonban néhányan meglepődnek az állagától, textúrájától és nehezebben fogadják el a menüben.
Mit tehetsz a belsőség-finnya ellen?
-5-10 másodpercre tedd a forrásban lévő vízbe a májat: megváltozik az illata, állaga, jobban el fogja fogadni.
-daráld le/aprítsd le a májad és keverd el a menüjében: egyrészt nem tudja kiválogatni, másészt szintén nem fogja érezni a textúráját. Ha a későbbiekben nem szeretnél pepecselni az aprítással, tökéletes megoldás szintén a belsőség mix. Ebben benne van a máj, a lép, a vese összepépesítve.
A belsőségtől rájött a szapora a kutyusomra
Ritkán, de elő szokott fordulni, hogy a belsőség elfogyasztása után, rájön a szapora a kutyusodra. Ez az első pár napban még normális, még nem szokott hozzá az emésztése az ilyen „fincsiségekhez”. Ilyenkor adj neki kevesebbet a májból (5%) és picit forrázd le. Ha már hozzászokott, adj neki 10%-ot, de még mindig forrázva, majd ha ezzel is minden rendben, mehet neki a 10% máj forrázatlanul.
Megette. Kihányta.
Hasonló az ok, mint a hasmenésnél: még nem szokott hozzá a gyomra. Ilyen esetben szintén adj neki kevesebbet a májból (5%) és picit forrázd le. Ha már hozzászokott, adj neki 10%-ot, de még mindig forrázva, majd ha ezzel is minden rendben, mehet neki a 10% máj forrázatlanul.
Remélem hasznosnak találtad ezt az kis bejegyzést, és jobban megértetted a belsőségek világát :)
Ha maradt még kérdésed, vagy olyan, amit nem értesz, írj nekünk az info@barfood.hu-ra.